Pomagaj mądrze ze Szlachetną Paczką!

10/23/2015

Zawsze chciałeś zrobić coś dobrego dla potrzebujących rodzin w swoim mieście? Marzysz o tym by poznać nowych, interesujących ludzi o podobnych zainteresowaniach? Chcesz sprawdzić się w działaniu w grupie? A może potrzebujesz ciekawego doświadczenia w swoim życiorysie? Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na większość z tych pytań to zapraszam do zapoznania się ze akcją Szlachetna Paczka, dzięki której masz szansę osiągnąć to wszystko.  W niektórych rejonach zapisy wciąż trwają więc nie czekaj! 



Na początek powiem może kilka słów wprowadzenia o samej akcji. Szlachetna Paczka została po raz pierwszy zorganizowana w 2000 roku przez grupę studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (obecnie prezesa Stowarzyszenia Wiosna). Wówczas pomocą zostało objętych 30 ubogich rodzin z Krakowa. Od tamtej chwili projekt rozrósł się do gigantycznych rozmiarów stajać się drugą największą akcją charytatywną w Polsce. W zeszłym roku udało się obdarować blisko 20000 najbardziej potrzebujących rodzin w całym kraju.

System działania akcji opiera się na czterech grupach osób. Najważniejsi są wolontariusze, którzy realizują główne zadania. W centrum projektu stawiana jest oczywiście potrzebująca rodzina, która dzięki udziałowi w akcji otwiera się na drugiego człowieka a co za tym idzie otwiera się także na zmiany w swoim życiu. Paczka nie mogłaby także funkcjonować bez darczyńców, to właśnie oni biorą pod opiekę jedną z rodzin i przygotowują dla nich podarunek. Ostatnim filarem są dobroczyńcy, dzięki którym paczka ma pieniądze na realizacje swoich celów.

Idea całego projektu jest bardzo prosta ale zarówno bardzo szlachetna. Jak mówią twórcy akcji, przede wszystkim chodzi  o to być pokazać potrzebującym rodzinom iż nie są same ze swoimi problemami, ze swoją trudną sytuacją, że dookoła nich są ludzie którzy chcę im pomóc. Istotą tej pomocy jest założenie tak zwanej "mądrej pomocy", która polega nie tyle na udzieleniu potrzebującym jednorazowej pomocy co danie "mentalnego kopa" do zmiany swojej sytuacji. Można więc powiedzieć, że rodzina nie otrzymuje ryby czy wędki, ale mentalność wędkarza.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem w Szlachetnej Paczce? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wolontariusz podczas udziału w akcji przeżywa niesamowitą przygodę pełną wielu różnorakich, ale zdecydowanie pozytywnych uczuć. Przede wszystkim jest to uczucie spełnienia podyktowane tym, że człowiek robi coś naprawdę dobrego, coś co realnie pomaga. Bycie członkiem tej akcji to także szansa na zawarcie nowych znajomości, a także możliwość pochwalenia się ciekawym wpisem w CV! Tak więc korzyści jest cała masa!

W Szlachetnej Paczce będę już drugi raz w swoim życiu i mogę zagwarantować Ci, że dzięki pracy wolontariusza zupełnie zmienisz pogląd na swoje dotychczasowe życie. Szczególny wpływ ma na to kontakt z rodzinami, które w większości przypadków mimo niebywale ciężkiej sytuacji potrafią zarażać niesamowitym uśmiechem i radością z najmniejszych rzeczy. Po kontakcie z takim człowiekiem zawsze pojawia się ta myśl, skoro ja jestem zdrowy mam pieniądze, prace a nie jest szczęśliwy to jak to możliwie że osoba będąca na skraju, potrafi wciąż się uśmiechać?

Chcesz zostać wolontariuszem? Świetnie! Ten fragment jest więc dla Ciebie bo powiem tu kilka słów o tym co należy do zadań biorącego udział w akcji. Każdy wolontariusz jest w pewnym sensie łącznikiem pomiędzy rodziną a darczyńcą, który chcę jej pomóc. Najczęściej pod swoją opiekę otrzymujemy po trzy rodziny. Naszym zadaniem jest dwukrotna wizyta u każdej z nich w celu zebrania wywiadu na temat jej dokładnej sytuacji. Te spotkania mają pomóc nam w podjęciu decyzji odnośnie włączenia danej rodziny do projektu i przygotowania jej opisu.

Kolejny fragment jest również dla tych, którzy decydują zostać SuperW. Tutaj powiem wam możecie dołączyć do akcji Szlachetna Paczka. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę www.superw.pl gdzie można znaleźć formularz rekrutacyjny. Należy odszukać i wybrać rejon, w którym chcę się działać, napisać kilka słów o sobie i swoich doświadczeniach, a następnie czekać na telefon od lidera, który zaprosi was na spotkanie rekrutacyjne do projektu. Na nim dowiesz się więcej o akcji i zdecydujesz czy dalej chcesz być jego częścią.

Wiadomo, że nie każdy z nas może zostać wolontariuszem. Przyczyny są różne, brak czas, brak chęci, strach i inne tym podobne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby inaczej wesprzeć ten szlachetny projekt. Zawsze to ktoś z was może wcielić się w rolę darczyńcy. Obracacie się w różnych grupach, jak szkoła, praca, uczelnia. Jestem pewien, że znajdą się tam osoby, które razem z wami zdecydują się wesprzeć jedną z rodzin. A grupowa paczka to naprawdę niewielki koszt, a wielka radość. Tak więc motywujcie swoje otoczenie i wspierajcie Szlachetną Paczkę,   

You Might Also Like

3 komentarze

  1. Super sprawa! :D Tylko teraz najważniejsze pytanie...Trzeba mieć 18 lat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety tak, trzeba mieć osiemnastkę :/ Ale zawsze możesz zostać darczyńcą i wraz ze znajomymi przygotować paczkę! :)

      Usuń
  2. Świetny post i to w słusznej sprawie. Zapraszam do siebie http://thestyleresearcher.blogspot.com
    Ja już Cię obserwuję...

    OdpowiedzUsuń